Jak zabezpieczyć swój profil na Facebooku? - Poradnik

Facebook dzięki swojej ogromnej popularności i ilości zgromadzonych danych, jest bardzo cennym źródłem informacji dla potencjalnie nieżyczliwych nam osób. W celu ograniczenia do minimum sytuacji, które mogą być powodem nieprzyjemności, pokażemy jakie modyfikacje w ustawieniach swojego profilu warto wykonać.

1. Globalne ustawienia prywatności.
Zaraz po utworzeniu profilu warto udać się do menu “Ustawienia”, które znajduje na głównej belce:
 facebook
Po wejściu w ustawienia zmierzamy do opcji o nazwie: “Prywatność”.
W tym miejscu warto ustawić w polu: “Kto może zobaczyć dodawane przeze mnie treści?” poziom Znajomi. Dzięki temu każdy post, zdjęcie czy status, od tej pory będą widoczne tylko dla osób, które przyjęliśmy do znajomych. Jeśli już od dłuższego czasu korzystasz z Facebooka, to oprócz pierwszej opcji warto kliknąć dwie linijki niżej: “Ogranicz widoczność starych postów”. Pozostałe opcje ustawiamy wg uznania.

2. Zarządzanie prywatnością danych profilowych.
Jeśli tworząc profil pomijaliśmy możliwości dokładnego zarządzanie prywatnością informacji o nas samych, warto wrócić do tego już teraz. Kliknij swoje imię na górnej belce, dzięki temu przejdziesz na osobistą tablicę. Tuż pod zdjęciem w tle widać kilka opcji, a pośród nich tę która nas najbardziej interesuje czyli Informacje, które należy kliknąć.

Dzięki temu uzyskujemy dostęp do szczegółowych danych o nas samych:
Rozwijając kolejno każdą opcję menu szczegółowych danych, mamy możliwość edycji prywatności, która pojawia się po najechaniu na poszczególne wpisy:

3. Zarządzaj treścią, którą udostępniasz
Nowo utworzone konto domyślnie ustawienia ma tak skonstruowane, że nie tylko dane ale i treści, które udostępniamy na bieżąco, są widoczne dla wszystkich użytkowników - zarejestrowanych i niezarejestrowanych do Facebooka. W momencie udostępnia konkretnej treści na Facebooku, możemy ustawiać widoczność każdego posta z osobna:
 facebook
4. Dziennik aktywności.
Na stronie naszego profilu (z prawej strony zdjęcia w tle) lub po kliknięciu w górnej belce, w charakterystyczny odwrócony trójkącik, mamy dostęp do opcji “Dziennik aktywności”:
 facebook
Klikając w tę opcję mamy możliwość zarządzania prywatnością naszych postów. Z prawej strony każdej publikacji wyświetlana jest mała ikonka informująca o poziomie widoczności w serwisie, kliknięcie w nią spowoduje rozwinięcie menu z możliwością wyboru interesującej nas opcji.

5. Widoczność listy znajomych.
Jeśli nie chcemy, aby inni mieli dostęp do listy naszych znajomych, warto na na stronie naszego profilu kliknąć zakładkę Znajomi, po czym nad listą wszystkich osób z prawej strony odnajdujemy symbol ołówka, którego kliknięcie spowoduje wyświetlenie dwóch opcji. Należy kliknąć na edycję ustawień prywatności:

Zalecamy ustawienie widoczności listy znajomych na poziomie “Znajomi”.

6. Widoczność polubień.
Aby mieć możliwość zarządzania widocznością tej treści, należy wejść w menu widoczne na osobistej tablicy pod nazwą Więcej:
Odszukujemy charakterystyczny symbol ołówka i postępujemy podobnie, ale już działamy na menu zbliżonym do tego ze screena:

7. Zdjęcie profilowe i jego otoczka.
Zdarza się, że zdjęcie profilowe opatrzone jest komentarzami znajomych albo rodziny. Pamiętajmy też, że widoczne jest ono dla wszystkich użytkowników Facebooka razem z ewentualnymi komentarzami, jeśli więc z jakichś powodów nie chcemy aby były one widoczne, to należy na stronie naszego profilu kliknąć w aktualnie ustawione zdjęcie profilowe, odszukać opcję “Edytuj”, a kliknięcie w nią umożliwi nam zmianę widoczności zdjęcia wraz komentarzami i tu również zalecamy ustawienie prywatności na poziomie “Znajomi”. Screeny:

8. "Wyświetl jako" i z czym to się je.
Facebook udostępnia nam bardzo wygodne narzędzie podglądu naszego profilu tak, jakby był on widziany np. przez osobę, która nie jest naszym znajomym. Opcja jest bardzo przydatna, ponieważ w razie potrzeby możemy śledzić i sprawdzać, które informacje znikają z publicznej widoczności z naszego profilu podczas modyfikacji ustawień prywatności. W tym celu, na stronie naszego profilu obok używanego wcześniej dziennika aktywności, należy kliknąć symbol trzech kropeczek i wybrać opcję “Wyświetl jako...z” i voilla:

Co jakiś czas warto sprawdzać, czy przypadkiem któraś z informacji nie wymknęła się do publicznej widoczności gdzie, dzięki opcji “Wyświetl jako…”, będziemy mogli ją wychwycić i w porę ukryć.

9. Kreator ustawień
Ostatnimi czasy Facebook udostępnił wszystkim swoim użytkownikom prosty kreator zarządzania prywatnością,  dostępny pod ikonką kłódki na ekranie naszego profilu:
Aczkolwiek  nie umożliwia on tak wnikliwej konfiguracji jak zamieszczone wyżej informacje.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+