Jak zabezpieczyć sieć WiFi w domu?

Wszyscy dobrze wiemy jak dużym ułatwieniem w procesie komunikacji laptopów czy smartfonów jest dostęp do Internetu przy użyciu WiFi. Zakup odpowiedniego routera jest sprawą banalną z uwagi na ogólną dostępność tego typu urządzeń. Aby wszystko działało jak należy, po podłączeniu routera niezbędna jest jego konfiguracja, chociaż w podstawowym zakresie.
Instalacja w większości przypadków odbywa się przy pomocy kreatora ustawień “step by step”. Wiele osób jednak bagatelizuje kwestię podłączenia i konfiguracji urządzenia dostępowego do momentu aż ktoś obcy złamie zabezpieczenia sieci i połączy się z naszym routerem. Konsekwencje takiego nieautoryzowanego podłączenia mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Podejrzany osobnik może korzystać z naszego łącza internetowego do wykonywania działań niezgodnych z prawem, ma dostęp do danych, które przesyłamy pomiędzy prywatnymi urządzeniami, a także może przechwytywać ruch podczas logowania się do portali bankowych. Osoba z odrobiną wiedzy jest w stanie w taki sposób wyrządzić naprawdę sporą krzywdę.
Nie popadajmy jednak w skrajności, zazwyczaj osoba łącząca się z cudzą siecią ma na celu skorzystanie z Internetu “za free”. Jak w takim razie ograniczyć samodzielnie dostęp do łącza osobom postronnym? Mamy dla ciebie listę, której realizacja pozwoli ci spać spokojniej.
  • Podstawą jest ustawienie ‘silnego’ hasła dostępu do sieci WiFi (składającego się z dużych i małych liter, znaków specjalnych i cyfr) oraz wybranie szyfrowania sieci jako WPA2-PSK [AES].
  • Zmiana domyślnej nazwy administratora i hasła dostępu do panelu konfiguracyjnego z admin/admin na inne, znane tylko tobie (panel dostępny jest zazwyczaj pod adresem http://192.168.1.1).
  • Wyłączenie rozgłaszania SSID (identyfikatora sieci bezprzewodowej). SSID to nazwa, którą nadaje się tworzonej sieci bezprzewodowej. Utrudni to innym znalezienie danej sieci bezprzewodowej.
  • Włączenie filtrowania adresów MAC. Odszukując w panelu konfiguracyjnym routera odpowiednią opcję mamy możliwość dodania zaufanych urządzeń które będą miały możliwość połączenia się z siecią, wszystkie inne będą odrzucane.
  • Aktualizowanie oprogramowania układowego routera. Warto co jakiś czas zaglądać do ustawień zaawansowanych routera i zakładki aktualizacja po to, by w razie potrzeby pobrać najnowszy firmware. Dzięki temu mamy pewność, że zainstalowane są najnowsze łatki bezpieczeństwa uniemożliwiające wykorzystanie luk w zabezpieczeniach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+