Jakość 8K w notebookach to już niedaleka przyszłość!

Full HD w laptopach to już przeszłość!

Producenci sięgają po coraz nowsze standardy. Jeszcze do niedawna 4K było nieosiągalne, zaraz później świat ujrzał Apple iMac z ekranem w jakości 5K, a już teraz być może nowym standardem dostępnym w notebookach będzie 8K.

Wszystko za sprawą stowarzyszenia VESA, które opublikowało specyfikację Embedded DisplayPort 1.4a. Pozwoli to takim urządzeniom jak notebooki czy komputery AIO (all in one) osiągnąć rozdzielczość 7680x4320 pikseli. Nowy standard opiera się na "ściskaniu" w jednym kanale wideo większej ilości danych, który może zostać później podzielony tak, by poradzić sobie z ogromną ilością pikseli.

Telewizory 4K »


Do zalet wykorzystania nowego standardu można zaliczyć między innymi możliwość produkowania cieńszych i bardziej wydajnych wyświetlaczy (np. 4-obrazy 4K na jednym ekranie). Już przy jakości 4K laptopy mogą się cieszyć dłuższym czasem działania na wbudowanym akumulatorze. Sama ostrość obrazu w tej jakości np. na 27-calowym monitorze powali na kolana. Mówi się również, że urządzenia wyposażone w nowy port powinny pojawić się jeszcze przed 2016 rokiem. Do tego momentu powinniśmy się spodziewać procesorów, które obsłużą tak dużą rozdzielczość. Eksperci zaznaczają, że pierwszym komputerem, który może otrzymać 8K w standardzie będzie przyszłoroczny iMac 27".

Źródło schematu: prnewswire.com

Czytaj także:

Elektronika na FashYou »

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+