Nowy czytnik linii papilarnych 3D od Qualcomma [wideo]

Mówiąc o Qualcommie zazwyczaj przychodzą nam na myśl procesory mobilne. Tym razem jednak amerykański potentat zaprezentował rewolucyjną technologię odczytu linii papilarnych! Nowa technika opierać się ma na ultradźwiękach i umożliwiać będzie skanowanie odcisków palców w 3 wymiarach, gdzie do tej pory królowały jedynie rozwiązania 2D.

W przypadku techniki 2D odcisk palca jest niejako zdejmowany wizualnie, a następnie porównywany z obrazem zapisanym w bazie. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak pewne zagrożenia, gdyż przy odrobinie pomysłowości umożliwia podrobienie skanów palca.


Elektronika na FashYou »

Technika 3D z kolei działa na zasadzie radaru, który rozsyła fale dźwiękowe, budując tym samym trójwymiarowy obraz skóry palca. Ten rodzaj skanowania linii papilarnych eliminuje takie przeszkody jak chociażby kremy, pot czy inne zanieczyszczenia, które w przypadku 2D mogą zauważalnie zniekształcać skanowany obraz. Ponadto, z uwagi na trudności, które niesie idealne odwzorowanie 3D powierzchni skóry palca, technika ta jest dużo bardziej bezpieczniejsza z punktu widzenia potencjalnych fałszerstw.


Warto dodać, że sensory ultradźwiękowe wymagają też mniej przestrzeni do instalacji w urządzeniach oraz nie potrzebują bezpośredniego styku z powierzchnią skanowaną, dlatego też mogą być spokojnie umieszczane pod powierzchnią urządzeń. Istotne jest również to, że obudowa smartfonów z aluminium czy szkła nie wyklucza możliwości użycia sensora 3D.

Wykorzystanie nowego rodzaju skanowania w urządzeniach mobilnych, według Qualcomma, nie wpłynie na widoczne zmiany cen produktów, a nowe sensory powinny pojawić się na rynku szybciej, niż się tego możemy spodziewać.

Źródło zdjęć: qualcomm.com

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+