Porównanie Samsung Galaxy S6 vs Apple iPhone 6 - który smartfon wybrać?

Kupujesz telefon i zastanawiasz się czy wybrać najnowszego flagowca Samsung Galaxy S6 » czy sprawdzony i wprowadzony do sprzedaży pod koniec zeszłego roku Apple iPhone 6 »? Jeśli tak, sprawdź porównanie tych modeli, które przygotowaliśmy poniżej.

Warto zauważyć na sam początek, że porównywanie specyfikacji technicznej obu modeli jest dość dyskusyjne, ponieważ smartfony pracują one pod kontrolą dwóch zupełnie różnych systemów operacyjnych, które cechuje inne zapotrzebowanie na moc obliczeniową czy wielkość pamięci. Podobnie ma się sprawa z aplikacjami dostępnymi w OS'ach, bowiem gdy zaczyna nam brakować programów, wystarczy udać się do odpowiednich sklepów: iTunes czy Google Play. Bardzo często deweloperzy wypuszczają swoje aplikacje w pierwszej kolejności dla urządzeń z iOS, a później lub w tym samym czasie dla sprzętów z Androidem.

To, co można porównać między Samsungiem a Apple, to typowo użytkowe podzespoły jak kamera, obecność NFC czy innych przewidzianych dla tego typu telefonów elementów.


DESIGN

Pomijając indywidualny gust każdego użytkownika, warto zauważyć, że oba smartfony to urządzenia klasy premium o wysokim poziomie wykończenia elementów obudowy i materiałów, z których je wykonano. Oba telefony posiadają duże i czytelne ekrany:

  • w przypadku S6 jest to 5.1" (1440x2560px) 
  • w iPhonie jest to 4,7" (750x1334px). 

Różnica na plus dla Samsunga, na którego ekranie będziemy w stanie wyświetlić więcej zawartości np. stron WWW. Wyświetlacze zabezpiecza w obu przypadkach odporne na zarysowania szkło.

Modna Elektronika »

ŁĄCZNOŚĆ

Samsung Galaxy S6 i iPhonie 6 obsługują łączność LTE, ponadto posiadają wbudowane WiFi ac dwuzakresowe, które pozwala łączyć się z routerami pracującymi na częstotliwości 5GHz. Zainstalowane procesory pozwalają na płynną pracę oraz brak zacięć, a także wydajny multitastking. Na obu telefonach bez problemu uruchomimy najnowsze gry 3D czy wymagające mobilne aplikacje.


PAMIĘĆ

Niektóre osoby może zastanawiać ilość pamięci Ram:
  • w Samsungu jest jej aż 3GB 
  • w iPhonie o 2GB mniej. 
Ten 1GB Ramu w smartfonie Apple w zupełności wystarcza do płynnej pracy, bowiem iOS jest systemem mobilnym bardziej zoptymalizowanym niż Android, tym samym potrzebuje mniej pamięci do sprawnego działania. Android, także w wersji Lollipop 5, potrzebuje jej zdecydowanie więcej.

iPhone OHH Image Banner 336 x 280

APARAT

W temacie robienia zdjęć prowadzi Samsung - kamera główna posiada rozdzielczość 16MP oraz optyczną stabilizację obrazu, gdzie w Apple aparat ma jedynie 8MP, dlatego też zdjęcia w Samsungu wypadać będą dużo lepiej. Również przednie kamery dzieli spora przepaść na korzyść Samsunga, u którego do dyspozycji mamy 5MP, natomiast w iPhonie jedynie 1,2MP.


PŁATNOŚCI

Oba urządzenia oferują nowy rodzaj płatności bezprzewodowych, gdzie w przypadku firmy z Cupertino jest to Apple Pay, działający w oparciu o TouchID (czytnik linii papilarnych), natomiast w przypadku Koreańczyka jest to Samsung Pay, działające na trochę innej zasadzie. W Apple wydaje się to działać odrobinę sprawniej z uwagi na mniej koniecznych do wykonania kroków w procesie płatności. W przypadku Samsunga, NFC nie jest ograniczone tylko do płatności.


BATERIA

W Samsungu Galaxy S6 mamy do dyspozycji ładowanie bezprzewodowe oraz baterię o pojemności 2500mAh, natomiast iPhona 6 naładujemy tylko przewodem, za to odwracalnym (złącze Lightning). Mimo akumulatora 1810mAh w iUrządzeniu, oba smartfony będą działały na jednym ładowaniu w czasie bardzo zbliżonym do siebie, czyli ok 60h.


DODATKI

Dużym plusem nowego iPhona 6 jest zainstalowany czujnik barometryczny, pozwalający na pomiary zmiany wysokości, natomiast Samsung dodatkowo posiada czujnik akcji serca oraz natlenienia krwi, oferując tym samym możliwości pomiarów szczególnie wartościowych dla osób aktywnych, uprawiających różne sporty.


PODSUMOWANIE

Na koniec nie sposób się nie odnieść do ogólnego wrażenia po skorzystaniu z dwóch różnych systemów operacyjnych. iOS w iPhonie jest bardzo prosty w obsłudze i stosunkowo intuicyjny, natomiast nowy Android Lollipop, mimo znaczących usprawnień, w naszym odczuciu nadal pozostaje dość trudnym do opanowania przez zaczynających przygodę z systemem od Google, użytkowników.

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+