Windows 10 i mniej miejsca na dysku!

Microsoft Windows 10 to ogromny krok producenta w kierunku usprawnienia i ujednolicenia pracy na różnych urządzeniach, począwszy od laptopów, a skończywszy na smartfonach i tabletach.

Nowy system wprowadza wiele zmian zarówno wizualnych jak i takich, które dla zwykłego użytkownika nie są na co dzień widoczne. Tym razem dowiadujemy się, że gigant z Redmond zamierza wprowadzić udoskonalenia mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania OS'a na cenne GB naszego dysku. Szczególnie powinno ucisezyć to użytkowników dysków SSD », których cena w przełożeniu na 1GB nadal pozostaje dość wysoka. Najlepiej na zamianach wyjdą właściciele maszyn pracujących pod kontrolą 64-bitowej wersji Windows.

Zmniejszenie ilości GB wymaganych przez system, zrealizowane zostało przede wszystkim dzięki nowemu algorytmowi kompresji plików systemowych. Dzięki temu maszyny z OS 32-bit zyskały dodatkowo 1,5GB, natomiast te 64bit aż 2,6GB wolnego miejsca. Ponadto telefony będą mogły korzystać z nowego sposobu kompresowania danych, oczywiście te z 10-tką na pokładzie, bo jak dobrze wiemy tam pamięci flash są dużo mniejsze niż w pecetach.


Elektronika na FashYou »

Microsoft dodatkowo poinformował na swoim blogu, że wśród zmian znalazły się te związane z funkcją odzyskiwania. Od teraz nie będzie ona potrzebować osobnej partycji recovery, często ukrytej, by przywrócić system do ustawień fabrycznych. Powyższe dotyczy tylko tabletów, laptopów i zwykłych desktopów. Telefony już teraz posiadają specjalną zoptymalizowaną funkcję odzyskiwania. Przykładowo sprzęty z Windowsem 64 bity, na tych dwóch usprawnieniach mogą zyskać nawet 6,6 GB wolnego miejsca na zdjęcia, filmy czy inne media.

Microsoft dodaje również, że duże zmiany poczyniono właśnie w WIMBOOT, czyli funkcji umożliwiającej uruchamianie systemu i aplikacji ze skompresowanych plików. Tam gdzie to możliwe i pozwalało będzie zachować dodatkowe oszczędności dyskowe kompresja będzie wykorzystywana bez utraty płynności działania.

Źródło zdjęć: blogs.windows.com

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+