5 wskazówek jak kupić dobry smartfon

Wymiany telefonu » zazwyczaj dokonujemy raz na dwa lata. Tyle wynosi okres gwarancji urządzeń lub umów telefonicznych gdy bierzemy telefon na abonament.

Po radę można się udać do salonu naszej sieci komórkowej (co jednak może się zakończyć wyjściem z modelem, który po prostu zalega sprzedawcom na półce) albo do sklepu internetowego. Sklepy » pozwalają na mocne zawężenie parametrów, dzięki czemu dobranie pod siebie odpowiedniego sprzętu, staje się jeszcze łatwiejsze. Zakup smartfonu na wolnym rynku, który obfituje w wiele modeli niedostępnych u operatorów, jest coraz częstszym posunięciem. Dodatkowo nie jesteśmy związani często niepotrzebną umową, szczególnie jeśli odpowiada nam system rozliczeń oparty o telefonię na kartę (prepaid np. Play na kartę »).

Jak zatem przygotować się do zakupu odpowiedniego smartfona » i czym się kierować by spełniał nasze oczekiwania w 100%?

1. System operacyjny - do wyboru mamy głównie trzy: Android, Windows Phone oraz iOS.

  • Android » jest systemem często polecanym bardziej zaawansowanym użytkownikom. Oferuje on pełen wachlarz możliwości konfiguracyjnych i modyfikacyjnych - można instalować aplikacje pochodzące również spoza oficjalnych sklepów. Ponadto jest on obecnie najbardziej popularną platformą, oferującą wszystkie niezbędne programy potrzebne na co dzień. 
  • Windows Phone » jest systemem zamkniętym, tak jak iOS, ale daje to pewne poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że dostajemy wszystko od jednego producenta, system zawsze działa płynnie i nie generuje problemów. Jest bardzo intuicyjny w działaniu i obsłudze, i równie bezpieczny jak iOS, w przeciwieństwie do Androida, gdzie większość wirusów jest pisana właśnie pod ten system. 
  • iOS » to mobilny OS od Apple, jest jednym z bezpieczniejszych systemów operacyjnych. Oferuje wysokiej klasy funkcje i aplikacje. Jest bardzo szybki w działaniu i stabilny (Apple nie zezwala na żadne jego modyfikacje), ale należy przeznaczyć na niego odpowiednio większą kwotę niż u poprzedników.

Kup Etui na telefon »

2. Ekran - to kwestia bardzo indywidualna. Należy zastanowić się do czego, oprócz dzwonienia, smartfon będzie służył. Duże ekrany powyżej 5" idealne nadają się do czytania, grania w gry czy oglądania filmów, jednak podczas próby obsługi takiego ekranu jedną ręką, szybko pojawi się pewne ograniczenie fizycznych możliwości (choć nie u wszystkich). Istotne jest również to, gdzie telefon będziemy przechowywać. Jeśli będzie to kieszeń w spodniach, to należy spodziewać się pewnych trudności.

Ekrany mniejsze niż 5" to duża gęstości pikseli i wysokie rozdzielczości, zapewniające im odpowiednią czytelność. Są wygodne i jednocześnie bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu, są również najczęściej wybieranymi przekątnymi. Warto przed zakupem udać się do salonu operatora i przetestować na interesującym nas modelu możliwości obsługi jedna ręką.


3. Liczba funkcji - w dalszym ciągu powinna przyświecać nam potrzeba i przeznaczenie smartfona. Dla jednych osób telefony napakowane funkcjami i aplikacjami producenta będą idealne, a dla innych wystarczy tylko możliwość dzwonienia i odbierania SMSów. Dlatego wypisane konkretne potrzeby pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji.

4. Czas pracy na baterii - dzisiejsze smartfony dużo tracą w tej kwestii. Większość urządzeń na stale podłączonych do sieci czy to GSM czy WiFi, wymagają przy intensywnym użytkowaniu, ładowania codziennie. Jeśli nie planujemy mieć włączonego non stop Internetu to wyniki rzędu kilku dni nie powinny wtedy stanowić żadnego problemu. Warto wiedzieć, że im większy ekran smartfonu tym więcej miejsca w obudowie na baterię, ale niekoniecznie wpływa to na dłuższy czas pracy telefonu. Równowazy to energia potrzebna do jego zasilenia. Warto czytać specyfikacje przeglądanych smartfonów », gdyż niektórzy producenci implementują w nich specjalne funkcje i ustawienia wydłużające czas pracy na jednym ładowaniu.


Jeśli chcesz poprawić osiągi wydajnościowe akumulatora w już zakupionym smartfonie, z pewnością znajdziesz w Internecie instrukcje jak skorzystać z ustawień i konfiguracji mających wpływ na polepszenie tejże wydajności.  20 sposobów na wydłużenie czasu pracy iPhone'a »

5. Kompatybilność z innymi urządzeniami - chodzi o możliwość "porozumiewania się" ze sobą posiadanych sprzętów. Urządzenia od jednego producenta będą bez przeszkód ze sobą współpracować (Dlaczego warto mieć sprzęt od jednego producenta? »), jeśli posiadasz urządzenia różnej marki, konieczne będzie posiłkowanie się dodatkowymi, ale opcjonalnymi programami np. do sterowania telewizorem przy użyciu smartfona. Z czasem pewnie i tak powstanie odpowiednia aplikacja na daną platformę wspierając tym samym problematyczną dotychczas łączność. Takich aplikacji powstaje codziennie setki. Jeśli posiadasz już w domu przykładowo telewizor Samsung Smart TV », pralkę smart od Samsunga i tablet Samsunga », to warto postawić na tę markę również w kwestii smartfonu. Pozwoli to mieć pewność, że przy przyłączeniu do domowej sieci internetowej, urządzenia będą działały ze sobą bez żadnych przeszkód. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+