Czas pracy laptopa - jak wydłużyć?


Laptopy to urządzenia mobilne, posiadające odpowiednią baterię by można było pracować na nich również poza domem, z dala od gniazdka elektrycznego.

W zależności od tego z jakim komputerem mamy do czynienia (kwestia podzespołów) oraz jaka siedzi w nim bateria, czas działania na pełnym naładowaniu może się różnić. Jedne maszyny wytrzymają 12h bez ładowania, inne jedynie 5h, a w najgorszym wypadku nawet 2h. Na czas pracy na baterii składa się bowiem kilka czynników, których omówienie pozwoli każdemu użytkownikowi zadecydować czy potrzebuje maksymalnej wydajności czy woli kompromis pomiędzy czasem działania a mocą obliczeniową.

Kup torbę na laptopa »

Poznaj 10 tricków, które pozwolą Ci wydłużyć czas pracy laptopa:

1. Wyłącz automatyczną regulację podświetlenia ekranu i samodzielnie staraj się ją dostosować wedle potrzeb. Zmniejszona jasność ekranu nie oznacza pozbawienia komfortu pracy na komputerze, a znacząco wydłuża jej czas. W wielu laptopach można ją regulować przy pomocy skrótów klawiszowych.

2. Przełącz plan oszczędzania energii z maksymalna wydajność na np. tryb zrównoważony - taki zabieg automatycznie zmniejszy moc procesora, a tym samym ilość energii potrzebnej na jego obliczenia również ulegnie zmianie. Niektóre komputery posiadają również drugą kartę graficzną, której zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, korzystają z niej właśnie w trybie oszczędzania energii, laptop będzie wtedy działał odrobinę wolniej ale dłużej na jednym ładowaniu.


3. Wyłącz niepotrzebne zadania w tle takie jak: backupy, indeksowanie plików, niepotrzebne programy. Uruchamiaj je w momencie podłączenia do źródła zasilania.

4. Zrezygnuj z wyłączania komputera przez funkcję zamknij, zainteresuj się opcją Hibernuj (bezpieczniejsza w przypadku rozładowania się baterii) lub Uśpij, oba tryby pozwalają szybko kontynuować pracę od momentu, w którym ją zakończyliśmy. Komputer nie traci przy tym tyle energii co podczas zwykłego, pełnego uruchamiania.


5. Jeśli pracujesz bez potrzeby dostępu do sieci internetowej, wyłącz niepotrzebny nadajnik WiFi. Podobnie ma się sprawa z Bluetooth - jeśli i jego nie używasz, wyłącz, a zaoszczędzisz kilka procent baterii więcej.

6. Kontroluj obciążenie procesora w menedżerze zadań, zamykaj niepotrzebne procesy czy programy, które się zawiesiły i które mocno go obciążają, doprowadzając również do przegrzewania. Im cieplejszy komputer tym bateria również krócej trzyma.7. Jeśli to możliwe, wymień dysk HDD talerzowy na energooszczędny dysk SSD ». Dodatkowo nowy dysk będzie działał w sposób bezgłośny, co spowoduje zużycie nieporównywalnie mniej energii elektrycznej niż tradycyjny HDD.

8. Jeśli nie zależy Ci na pięknym wyglądzie systemu Windows czy OSX, możesz też wyłączyć obciążające kartę graficzną efekty wizualne, w tym przeźroczystość i animacje. Mniej dodatkowej pracy "grafiki" to więcej ładunków elektrycznych w baterii.

9. Ogranicz ilość podłączanych do laptopa urządzeń, takich jak smartfon czy pendrive, szczególnie jeśli w danym momencie ich nie używasz. Port USB, aby mógł być wykorzystywany, musi być również zasilony.

10. Aby bateria dłużej działała z maksymalną wydajnością, staraj się pracować na notebooku podłączonym do zasilania zawsze jeśli tylko masz taką okazję. Pamiętaj jednak aby raz na jakiś czas (np. co miesiąc) doprowadzić sprzęt do prawie całkowitego rozładowania.

Czytaj także:

Nowy sklep redcoon. Ciekawszy. Szybszy. Lepszy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+