Ekran Sharp 5,5 cala w jakości 4K [WIDEO]

Wyświetlacze telefonów » są bliskie pobicia kolejnego rekordu w ilości pikseli upchanych na tak małym ekranie. Firma Sharp ogłosiła właśnie powstanie pierwszego wyświetlacza 4K. Ekran ma mieć przekątną aż 5,5" i rozdzielczość 3860x2160 pikseli z gęstością na poziomie 806ppi. Dla porównania telefon LG G3 » posiadający ekran 5,5" i rozdzielczość 1440x2560 pikseli, ma gęstość 538ppi.

Nowy ekran IGZO wykorzystuje tradycyjną matrycę RGB co w praktyce oznacza brak problemów z renderowaniem subpikseli. Masowa produkcja ma ruszyć dopiero w 2016 z uwagi na pewne trudności technologiczne.

Wybierz słuchawki »

Ludzkie oko podczas obserwacji wyświetlacza z optymalnej odległości nie jest praktycznie w stanie dostrzec różnicy w zmianie jakości obrazu przy gęstości pikseli powyżej 300ppi. Do czego więc 4K w telefonach może nam się przydać? W obecnej chwili jedyne co przychodzi na myśl to wirtualna rzeczywistość (VR). Podczas obserwacji ekranu smartfona » w okularach Samsung Gear VR ludzkie oko jest na tyle blisko, iż dostrzega pojedyncze piksele,w przypadku 4K obraz byłby jeszcze bardziej realistyczny.


Polepszenie jakości z pewnością nie może obejść się bez większego zapotrzebowania na energię baterii. Dlatego też duże wymagania co do wydajności zarówno procesowej jak i energetycznej będą stawiane kolejnym edycjom chipów tworzonych na potrzeby 4K. Niewykluczone jest też, iż Samsung jeszcze w tym roku wyprzedzi Sharpa pokazując Galaxy Note 5 z własnym ekranem 4K, ale już AMOLED, a nie tak jak IGZO, który oparty jest o technologię LCD.

4K vs 1080p:

Źródło: techblog.gr

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+