Jak wymienić dysk na SSD w laptopie?

Dwie największe zalety dysków SSD » to szybkość działania i bezgłośna praca. Do tego dochodzi minimalne zużycie prądu elektrycznego, wpływające na wydłużenie czasu pracy laptopa oraz brak wibracji z uwagi na brak elementów ruchomych w dysku.

Jeśli decydujesz się na wymianę tego podzespołu masz dwa wyjścia:
  • zrobić to we własnym zakresie 
  • albo udać się do serwisu komputerowego. 
My polecamy wykonanie tego w domowych warunkach, dzięki czemu unikniesz dodatkowych kosztów usługi serwisowej, a nawet jeśli laptop jest na gwarancji to wymiana dysku na nowy nie wiąże się z jej utratą. Aby cały proces nie był drogą przez mękę, należy trzymać się kilku ważnych wskazówek. Z nimi, nawet mało doświadczona osoba, poradzi sobie z instalacją nowego dysku.


Pamiętaj, aby przed podjęciem się wymiany dysku przygotować sobie wersję instalacyjną czystego systemu. Może to być pendrive z Windowsem lub Linuksem. W przypadku Macbooka można będzie odtworzyć system z np. Time Machine.

Do dzieła:

1. Z dysku należy usunąć wszelkie folie zabezpieczające, zaślepki i inne zabezpieczenia transportowe.

2. W laptopie należy zamknąć system, odłączyć źródło zasilania sieciowego oraz wyciągnąć baterię.

Kup torbę na laptopa »

3. W pierwszej kolejność należy zlokalizować miejsce z dyskiem (znajduje się ono na spodniej stronie laptopa, wielkością przypomina zwykle nowo-kupiony dysk SSD), dysk może być osłonięty pojedynczą płytką i wystarczy wtedy odkręcić 1 lub 2 śrubki by usunąć zaślepkę.

W niektórych modelach notebooków należy odkręcić więcej śrubek gdyż jedna duża zaślepka może dodatkowo przysłaniać pamięć RAM i moduł WiFi (zwykle taką dużą zaślepkę po wykręceniu śrubek, przesuwa się w poziomie by można było zwolnić zaczepy).


4. Dotychczasowy dysk jest przymocowany do laptopa kolejnymi śrubkami (zwykle jest ich 4) i należy je odkręcić. Nie należy dysku odchylać do pozycji pionowej, ponieważ istnieje ryzyko wyłamania złączek. Aby wydobyć dysk, należy go wysunąć ze złącza w pozycji poziomej. Teraz dopiero można go bezpiecznie unieść do góry.

5. Jeśli stary dysk posiada przykręcone do niego elementy takie jak ramka czy piny montażowe, to należy je przełożyć w odpowiednie miejsca nowego dysku. Zwykle dyski SSD są cieńsze od HDD więc może się okazać, że ramka będzie odrobinę wystawać ponad powierzchnię dysku, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem.


6. W kolejnym kroku trzeba włożyć przygotowany dysk SSD w otwór na dysk i podobnie jak przy wyciąganiu, należy go ułożyć równolegle do płyty głównej, a następnie wsunąć na złącze. Następnie można go dokręcić i schować pod zaślepką.

7. Jeśli wszystko zostało zrobione poprawnie, to przy kolejnym uruchomieniu komputera można wystartować go z pendrive lub płyty DVD z przygotowaną wcześniej instalacją systemu operacyjnego.

8. Dotychczasowy dysk HDD można włożyć w kieszeń zewnętrzną » i utworzyć w nim dodatkową partycję na potrzeby np. backupu danych.


Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+