Tablet 3G, LTE czy WiFi - jaki kupić?

Korzystać z tabletu bez dostępu do sieci można na wiele sposobów, jednak podłączenie go do Internetu sprawia, że zyskujemy znacznie więcej możliwości. Tablet z Internetem pozwala w szybki sposób obejrzeć ulubione wideo na YouTube czy sprawdzić aktywność znajomych w portalu społecznościowym (np. na Facebooku). Tablet z dostępem do sieci, niejednokrotnie może zastąpić laptopa. Żeby jednak tablet mógł łączyć się z Internetem musi spełniać pewne wymagania. Konieczne jest, by był wyposażony w moduł WiFi, modem GSM 3G lub modem GSM 4G LTE.


Pozwala na przyłączenie się do Internetu w miejscach, w których pracują routery WiFi (np. w domu lub pracy). Coraz częściej taki dostęp jest możliwy w galeriach handlowych czy kawiarniach, dzięki tzw. Hot Spotom WiFi. Ten rodzaj łączności jest jednak dość sporym ograniczeniem, bo nie mamy wpływu na to czy w danym miejscu będzie udostępniany internet bezprzewodowy (najlepiej jeśli jest darmowy) czy nie i z jaką prędkością pozwoli pobierać dane. 

Kup tablet »

Obecnie większość modeli tabletów wyposażona jest w moduł WiFi. Rożnica między nimi wynika tylko z szybkości (oznaczenie n lub ac) i dwukanałowej obsługi. Warto wybrać modele z WiFi ac oraz te pracujące zarówno na częstotliwości 2,4GHz jak i 5GHz. Urządzenia posiadające symbol ac mogą pracować z prędkością nawet do 1300Mbs w pasmie 5GHz.


Modem GSM 3G

To rodzaj łączności, która bazuje na internecie dostarczanym przez operatora sieci komórkowej. Do jego działania potrzebne jest zainstalowanie w tablecie karty SIM najlepiej z aktywnym pakietem danych komórkowych. Ten rodzaj połączenia uniezależnia nas od dostępu do WiFi i pozwala łączyć się z siecią np. na plaży czy w pociągu. Rozwiązanie polecane jest również dla osób, które z jakichś powodów nie chcą wiązać się umowami z operatorami ISP (np. sieci telewizyjne).

Oznaczenie 3G określa w tym przypadku prędkość z jaką możemy łączyć się z internetem. Dla technologii 3G HSPA maksymalna prędkość pobierania/wysyłania danych wynosi 14,4/5,8 Mb/s, dla 3G HSPA+ odpowiednio 28/11 Mb/s. Przy czym bardzo często HSPA+ jest określane jako 3G+ lub 3.5G.


Modem GSM 4G LTE

Zapewnia tę samą niezależność co poprzednik. Różnica w tym przypadku określona jest przez maksymalną prędkość pobierania i odbioru danych. W technologii LTE możemy pobierać dane z prędkością nawet do 300 Mb/s, a wysyłać z prędkością do 50 Mb/s. W przypadku połączeń danych komórkowych musimy się jednak liczyć z nie zawsze pełnym pokryciem terenu przez daną technologię, w którym przebywamy. LTE jest trudniejsze do skorzystania na terenach mniej zurbanizowanych. Dostępność 4G jest za to zdecydowanie większa w dużych miastach. Wiele również zależy od tego z jakim dostawcą usług mamy do czynienia, gdyż nie wszyscy operatorzy oferują identyczne pokrycie terenu zasięgiem LTE.


Korzystne może być podejście, w którym założymy, że lepszy mocny i stabilny zasięg 3G, niż przerywany i mniejszej mocy LTE.

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+