Telefon dla seniora - jak kupić?

Dzisiejsze komórki to zupełnie inne aparaty telefoniczne niż te, do których przyzwyczaili się nasi dziadkowie. Rzeczywistość technologiczna zmieniła swoje oblicze na przestrzeni ostatnich 20 lat nie do poznania.

Pierwsze wrażenie po wzięciu do ręki nowoczesnego smartfona, z pewnością sprawia, że wielu z naszych dziadków i babć zwyczajnie się gubi. Stopień skomplikowania i ilość funkcji jakie ma do zaoferowania smartfon, może przytłoczyć. Jaki zatem powinien być telefon dla seniora »?

Przede wszystkim prosty w obsłudze, wygodny w codziennym użytkowaniu i warto aby posiadał funkcje dopasowane do wieku właściciela. Najważniejsze kryteria:


Wielkość przycisków

To podstawa i niezaprzeczalnie najważniejsza sprawa. Duże i wygodne klawisze (najlepiej podświetlane i wyraźnymi cyframi), to możliwość szybkiego wybrania numeru telefonu i łatwe poruszanie się po opcjach telefonu.  Dobrze, gdy taki telefon wyposażono np. w funkcję SOS przypisaną do jednego z klawiszy czy boczny przycisk uruchamiający latarkę.


Czytelność wyświetlacza

Przede wszystkim nie może być on za mały lub za duży. Możliwość wyświetlenia na nim wybieranego numeru lub kontaktu osoby powinna w zupełności wystarczyć. Podczas wyboru kierujmy się kolorem podświetlenia i dużym kontrastem ułatwiającym odczytywanie znaków (najlepiej jeśli podświetlenie będzie połączeniem żółtego lub pomarańczowego z czarnym).


Prosta obsługa

Najlepiej nieskomplikowane menu w połączeniu przykładowo tylko z dwoma klawiszami OK i Wstecz. Wbudowane funkcje powinny być mocno ograniczone, istotne jest zapisanie numeru do książki telefonicznej czy napisanie i odczytanie krótkiej wiadomości tekstowe  SMS.

Kup smartfona »

Głośność

Z wiekiem słuch się pogarsza dlatego należy szukać telefonu z głośnikiem o maksymalnie wysokich parametrach, pozwalających na usłyszenie go nawet z dalszej odległości. Również wysoki poziom dźwięku powinien zapewniać głośnik do rozmów.


Wytrzymała konstrukcja

Upadki, zalania, przygniecenia, uderzenia to tylko kilka czynników na jakie może być narażony telefon dla seniora. Oczywiście tego typu sytuacje przydarzają się również młodym użytkownikom smartfonów. Mimo wszystko mocna konstrukcja to niezbędna własność, którą powinniśmy barć pod uwagę przy zakupie telefonu komórkowego dla osób starszych. Z założenia ich konstrukcja wymusza odpowiedni poziom wytrzymałości, gdyż sama w sobie jest bardzo prosta technicznie. Zalecamy jednak dopytanie sprzedawcy o szczegóły lub doczytanie specyfikacji.


Długość działania na baterii

Wielkość baterii jest wprost proporcjonalna do czasu aktywności urządzenia. Nie liczmy, że nasi dziadkowie będą pamiętać o codziennym ładowaniu swojego telefonu. Zapewnijmy im urządzenie o odpowiednio pojemnej baterii (kilka dni aktywności) lub takie, które można odłożyć po użyciu do stacji dokującej.


Dodatkowe funkcje i ułatwienia

W gąszczu funkcji dodatkowych na szczególne wyróżnienie zasługuje potwierdzanie głosowe po każdorazowym naciśnięciu konkretnego klawisza. Niektóre modele oferują duże kolorowe wyświetlacze pozwalające wykorzystać możliwości wbudowanego aparatu fotograficznego (wszytko oczywiście maksymalnie ułatwione).


Najlepiej jeśli funkcje takie jak SOS, latarka czy blokada klawiszy zrealizowane są przy pomocy jednego dedykowanego przycisku. Dobrym pomysłem może być zakup smartfona i odpowiednia jego konfiguracja, pozwalająca na dostęp do Telefonu czy Wiadomości z jednego nieprzesuwalnego ekranu głównego. Ponadto na zablokowanym ekranie w niektórych modelach można ustawić wyświetlanie prognozy pogody, z której z pewnością seniorzy skorzystają.


Jakiego producenta wybrać?

Wśród firm zajmujących produkcją telefonów dla seniora warto wyróżnić Max Com, Emporia oraz MyPhone.

Polecamy też prostszy model Maxcom MM460BB lub bardziej zaawansowany z aparatem fotograficznym 0,3 MP model Maxcom MM720BB. Droższą propozycją jest np. model Emporia Euphoria z aparatem aż 2MP.

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+