Telefon wodoodporny nie tylko nad wodę

Przy tak dynamicznie zmieniającym się rynku jak ma to miejsce w obecnych czasach, planując zakup smartfona warto zaktualizować swoją wiedzę o najnowsze parametry. Producenci w dziedzinie telefonii komórkowej prześcigających się w wielości oferowanych funkcji.

Przyjrzeliśmy się bliżej telefonom wzbudzającym ostatnio skrajne opinie, a mianowicie tym, którym niestraszny kontakt z wodą.

Mowa tu o telefonach wodoodpornych, a przy okazji tez pyłoodpornych. Takich modeli na rynku nie ma zbyt wielu. Wśród topowych smartfonów mamy 6 konkretnych propozycji. Oprócz wielu bardzo ciekawych parametrów cechuje je dodatkowe oznaczenie IP np. IP67, które określa w jakim stopniu urządzenie elektroniczne jest chronione przed penetracją ciał stałych i wody.

Każdy z zaprezentowanych modeli może pochwalić się pewną klasą pyło- i wodo-odporności. Jednak nie w każdym przypadku stopień ochrony jest tak samo mocny, co widać na poniższym zestawieniu:

Biorąc pod uwagę parametr IP powinniśmy wiedzieć co on oznacza. Otóż samo IP to skrót od International Protection, natomiast cyfry lub litery znajdujące się za oznaczeniem IP określają stopień ochrony. Specjalnie dla Was rozszyfrowaliśmy oznaczenia zaprezentowanych wyżej modeli:

Kup głośniki przenośne »


- IP57 - 5 to ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach zakłócających pracę urządzenia; 7 to ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15m w czasie 30 min

- IP58 - 5 to ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach zakłócających pracę urządzenia; 8 to ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (przy 1m głębokości)

- IP67 - 6 to całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu; 7 to ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15m w czasie 30 min

- IP68 - w tym przypadku oznaczenie mówi nam iż telefon zanurzony pod wodę na głębokość aż 1,5m jest w stanie przybywać tam przy najmniej przez pół godziny

- IPX7 - X w tym przypadku oznacza tylko ochronę przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 15 cm w czasie 30 min


Podsumowując: telefonem, który wytrzyma kontakt z wodą np. przy wypadnięciu z pontonu do wody jest Sony Xperia M2 Aqua ». Śmiało i bez obaw można go używać nad wodą czy basenem. Jednak pamiętajmy, że nie są to urządzenia zaprojektowane do ciągłej pracy pod wodą, a jedynie wyposażone ochronę na wypadek nieprzewidzianych zanurzeń :)

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+