Ciekawe funkcje Windows 10

Premiera Windows 10 zbliża się wielkimi krokami. Już latem trafić ma do pierwszych urządzeń.
Początkowo system trafi jednak tylko do komputerów. W kolejnym etapie otrzymają go smartfony i tablety.

W przeszłości podobnie obył się proces aktualizacji telefonów z Windowsem do wersji 8.1, gdzie w pierwszej kolejności mogły się cieszyć z niego desktopy. Czy warto czekać na nowy system?


7 funkcji Windows 10, na które czekamy najbardziej:

1. Microsoft Edge - do niedawna Spartan, czyli najnowsza przeglądarka internetowa, która zastąpić ma wysłużony już Internet Explorer. Jej główne cechy to:
  • powalająca szybkość działania
  • nieznana dotychczas wydajność
  • prosty i intuicyjny interfejs
  • zintegrowana asystentka głosowa Cortana
  • możliwość robienia notatek bezpośrednio na witrynach internetowych i dzielenia się nimi.Kup laptopa z Windowsem »

2. Cortana - zyskała wiele nowych funkcji, poza integracją z Edge i jej subtelnym pojawianiem się podczas przeglądania internetu (w miejscach, w których użytkownik być może będzie chciał skorzystać z jej dobrodziejstw). W smartfonach będzie reagować na jeszcze więcej poleceń głosowych. Ponadto, wsparcie dla asystentki Cortana oferuje już ponad 500 aplikacji, z czasem integracja z programami ma być jeszcze głębsza. Asystentka potrafi wykrywać wydarzenia w e-mailach, dawać przypomnienia o zaplanowanych czynnościach czy wykonać połączenie telefoniczne za nas.


3. Nowy lockscreen - jest czymś na wzór Google Now. Na podstawie naszych dotychczasowych czynności może wyświetlać rekomendacje aplikacji czy funkcji do wypróbowania. Automatycznie może zmieniać zdjęcie w tle, np. na screen z proponowanego programu. Nie zabrakło w nim także informacji o nadchodzących wydarzeniach oraz ogólnych powiadomieniach.


4. Nowy Outlook - nowością w programie są dodatki rozszerzającego jego funkcjonalność. Będzie można z poziomu maila zamówić rezerwację w Uberze, zlecić płatność Paypal czy skorzystać z dodatku Boomerang (do planowania wysyłki i odbioru mailu) znanego z Gmaila.

Idź na zakupy »

5. Skalowalność i przeźroczystość - wraz z z Windowsem 10 powrócić ma możliwość ręcznej zmiany wielkości okien, a więc dobra opcja dla tych, którzy nie lubią pracować na full screenie. Znana z Windows 7 przeźroczystość, efekt Aero Glass, także zawita w kolejnej odsłonie Windowsa dodając mu tym samym lubianego przez wielu wrażenia transparentności.


6. Funkcja Continuum - jej zadaniem jest dostosowywanie wyglądu interfejsu wyświetlanego na dużym ekranie, na podstawie tego co aktualnie wyświetla podłączone do niego urządzenie, np. smartfon. Chodzi o to, że na większym wyświetlaczu widzimy niejako desktopową wersją Windows, mimo iż na podłączonym smartfonie operujemy na wersji mobilnej.


7. Współpraca z Xbox - nowy Windows 10 będzie pozwalał na streaming gier przez sieć np. do pracującego w niej laptopa. Microsoft zaznacza, że jeśli będziemy korzystać z WiFi w standardzie ac, to nie będzie mowy o jakichkolwiek lagach związanych z przesyłaniem obrazu.

Źródło grafik: mashable.com, Jeff Chui/Associated Press

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+