Jak wybrać podstawkę chłodzącą laptop?

Laptopy mają to do siebie, że podczas pracy wytwarzają ciepło - jest to zjawisko zupełnie normalne. Odpowiedni poziom temperatur we wnętrzu gwarantuje im bezawaryjną pracę. Jeśli tak nie jest, wysokie temperatury mogą prowadzić do skrócenia żywotności niektórych podzespołów, zmniejszenia szybkości działania laptopa czy efektu jego samoczynnego wyłączania (przy krytycznej wartości temperatury).

Mimo iż notebooki posiadają własne chłodzenie aktywne (wentylatory) lub pasywne (radiatory), to bardzo często okazuje się, że nie radzą sobie z nadmiarem ciepła. Często ma to miejsce podczas pracy z kilkoma mocno obciążającymi procesor i kartę graficzną programami, wymagającymi grami czy podczas korzystania z laptopa w łóżku, kładąc go w całości na pościeli.

Idź na zakupy »

Jak sobie radzić z przegrzewaniem się laptopa?

Z pomocą przychodzi podkładka chłodząca pod laptopa. Warto ją kupić, bo jak sama nazwa wskazuje została tak zaprojektowana by schładzać nagrzany komputer. Jak zatem wybrać dobrą podkładkę chłodzącą?

1. Materiały - markowe podkładki wykonane są z lepszej jakości plastików, bardzo często łączone są z aluminium. Dzięki temu podstawka jest bardziej stabilna, nie trzeszczy i posłuży znacznie dłużej. Gorszej jakości podkładki pod wpływem dodatkowego ciepła mogą mieć tendencję do zmniejszania swojej wytrzymałości i pękania.

Podstawka chłodząca pod laptop - jaką wybrać? »

2. Sposób chłodzenia - warto wybrać podkładkę z dużymi wentylatorami (jeden większy lub dwa mniejsze) o dużej mocy. Nie bez znaczenia i w tym przypadku jest marka, gdyż w modelach noname wentylatory mogą być dużo głośniejsze zmniejszając tym samym komfort pracy na laptopie.
Ułożenie wentylatorów w podkładce to ważny aspekt - należy zwrócić uwagę czy strumień ciepłego powietrza opuszczający notebooka nie będzie kolidował z tym produkowanym przez podkładkę.


3. Zasilanie - jeśli wolisz porządek wokół biurka i brak dodatkowych kabli pod nogami to warto wybrać podkładki, które można zasilić bezpośrednio z portu USB notebooka. Warto zwrócić uwagę na to by przewód nie był zbyt długi i znajdował się w miejscu, z którego dostęp do portów USB w komputerze nie będzie utrudniony.

4. Design - to kwestia indywidualna, choć w przypadku kolorystyki ciemne podkładki wydają się być bardziej praktyczne niż np. białe. Wśród droższych modeli możemy poruszać się zwykle w stonowanych konstrukcjach, mniej krzykliwych, gdzie w przypadku tańszych zwrócą naszą uwagę modele naszpikowane światełkami jak choinka w Boże Narodzenie.

5. Dodatki - wybierając podkładkę interesująca może być także możliwość regulacji wysokości (lub kąta pochylenia), co najczęściej doceniamy gdy dużo piszemy na laptopie. Jeśli podkładka zabrała nam cenny port USB, to można się rozejrzeć za modelami, które dodatkowo wyposażone są w HUB USB i oferują 2 takie porty.

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+