Jak wybrać dobry smartfon?

Kupno nowego telefonu wiąże się obecnie z posiadaniem stosunkowo dużej wiedzy w zakresie technologii mobilnych.
Wiele nowych pojęć funkcjonujących w tej dziedzinie zdecydowanie utrudnia to zadanie, a jeśli dodać do tego wielość i różnorodność modeli dostępnych na sklepowych półkach, można się szybko zniechęcić.

Smartfon » to jednak nie tylko wygląd zewnętrzny ale również podzespoły. Urządzenie ma realizować nasze bieżące potrzeby nie tylko w zakresie prowadzenia rozmów telefonicznych. Wybierając odpowiedni smartfon dla siebie, zastanów się do czego będziesz go wykorzystywać w pierwszej kolejności. Następnie przejdź przez poniższą listę, która pomoże Ci kupić dobry smartfon », idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.

1. Ekran:

Od jego wielkości zależy komfort pracy z urządzeniem. Jeśli będziesz dużo czytać, oglądać filmy czy korzystać z nawigacji to smartfony z ekranem powyżej 5" sprawdzą się się idealnie. Urządzenia z przekątną od 4,9" w dół są wygodne podczas typowego korzystania (przeglądanie Internetu, uruchamianie aplikacji, słuchanie muzyki, wykonywanie połączeń).

Warto szukać modeli z jak najwyższą rozdzielczością ekranu np. FullHD (1920x1080 pikesli) dla dużych wyświetlaczy, przy mniejszych modelach jakość 720p (np. 720x1290 pikesli) sprawdzi się wystarczająco dobrze. Wielkość ekranu to również gabaryty urządzenia, dlatego szersze przekątne polecane są dla osób z większymi dłońmi, modele do 5" z powodzeniem obsłużone zostaną jedną ręką nawet przez kobiety.

Technologia wykonania ekranu to dodatek, na który można, ale nie trzeba zwracać uwagi. Większość obecnie produkowanych smartfonów posiada bardzo wyraźne, jasne i żywe ekrany bardzo dobrze odwzorowujące barwy. Jeśli jednak szukasz czegoś na prawdę porządnego to wybierz matrycę IPS lub Super Amoled.

Idź na zakupy »

2. Procesor, RAM, pamięć flash

Im szybszy procesor i im więcej Ramu, tym działanie smartfona jest płynniejsze. To, czy mamy do czynienia z szybkim i nowoczesnym procesorem, jest określone przez liczbę rdzeni i częstotliwość (w GHz) ich taktowania. Dwa rdzenie to dzisiejsze minimum do akceptowalnej pracy urządzeń.

Podobnie ma się sprawa z RAM-em gdzie 1GB to również minimum dla tej pamięci. Dużo jednak zależy od tego z jakim sprzętem mamy do czynienia. W przypadku Androida i najnowszych aktualizacji (Lollipop) warto zadbać o to, aby smartfon posiadał już 4 rdzenie i 1,5GB Ramu, w iOS czy Windows Phone urządzenia nawet z 1GB Ramu i procesorami Dual Core (2 rdzenie) nie powodują zacięć i lagów w pracy zarówno systemu jak i aplikacji.

Jeśli jednak dysponujesz większą kwotą na zakup nowego smartfona, weź pod uwagę telefony z procesorem 8-rdzeniowym (np. Cortex A53 + A57) występującym w połączeniu z np. 3GB pamięci Ram (np. Samsung Galaxy S6 »). Pamięć flash jest tu drugorzędną wartością, bowiem w przypadku modeli wyposażonych w slot na kartę microSD można ją rozszerzyć nawet do 128GB (wybrane modele telefonów). Jeśli jednak decydujemy się na smartfona bez slotu na karty pamięci, to wybór modelu z 32GB pamięci flash będzie jak najbardziej wskazany (szczególnie jeśli pstrykamy dużo zdjęć czy zapisujemy na urządzeniu filmy).


3. Łączność

W zależności od tego, jakiego typu łączność obsługuje dany smartfon, będziesz miał do czynienia z różną prędkością przesyłania danych. Biorąc pod uwagę przesył danych przez sieć komórkową warto wybrać modele z 4G LTE (absolutne minimum to 3G), dające możliwość pobierania danych z prędkością nawet 100Mbps.

Mając do wyboru modele z WiFi, dobrym krokiem będzie zakup tego który posiada WiFi pracujące w dwóch zakresach 2,4GHz oraz 5GHz (dual band), a także posiadające oznaczenie ac (maksymalne prędkości to według specyfikacji nawet 1300Mbps). Dwa zakresy pozwalają łączyć się z routerami w pasmie 5GHz, które jest mniej "zaśmiecone" i pozwala na osiąganie większych prędkości przesyłu danych.

Bluetooth to rodzaj transmisji radiowej, z której korzysta nadal wiele osób (podłączanie do zestawu głośnomówiącego w aucie czy do słuchawki bluetooth). Wszelkie modele z Bluetooth w wersji co najmniej 4.0 będą dobrym wyborem.

4. Aparat

Kamera główna i aparat do selfie to dodatki, które codziennie wykorzystujemy do zbierania wspomnień czy dzielenia się z innymi naszą codziennością. W przypadku obu aparatów warto brać pod uwagę modele z jak największą ilością pikseli (MP), choć nie zawsze jest to regułą, czasem mniej pikseli pozwoli na wykonanie mniej szczegółowego zdjęcia ale o lepszym odwzorowaniu kolorów czy lepszym doświetleniu, niż aparat z dwukrotnie większą ich liczbą. O ile w przypadku modeli markowych nie powinniśmy narzekać na jakość fotografii, to w modelach no-name możemy wyraźnie odczuć różnicę w jakości.

Optymalnym wyborem będą aparaty o rozdzielczości od 8MP do 13MP. W przypadku kamery przedniej warto brać pod uwagę telefony z co najmniej 2MP kamerą (najlepiej 5MP). Ponadto, na lepszą jakość zdjęcia ma wpływ również obecność optycznej stabilizacji obrazu czy zoom optyczny.

Chcąc rejestrować filmy powinniśmy kierować się oznaczeniami 720p, 1080p czy nawet 4K. Im lepsza jakość nagrań, tym późniejsze ich odtworzenie np. na telewizorze, odbędzie się bez utraty jakości w wyświetlanym obrazie.

iPhone OHH Image Banner 300 x 250

5. Dodatki

  • microSD: dodatkowymi kartami pamięci powiększymy ilość pamięci wewnętrznej, np. na nagrania wideo, zdjęcia, muzykę,
  • DualSim: pozwala na zainstalowanie dwóch kart SIM - możesz odbierać połączenia posiadając karty SIM od dwóch różnych operatorów, dzięki czemu odpada konieczność noszenia dwóch telefonów,
  • rysik: umożliwia bardziej precyzyjne poruszanie się po ekranie, idealnie sprawdza się w dedykowaniach aplikacjach do odręcznych notatek,
  • Irda: pozwala na wykorzystanie smartfona jako pilota do telewizora (przy użyciu specjalnych aplikacji),
  • ochrona IP: stopień ochrony, który określa jak długo i na jakiej głębokości smartfon może znajdować się pod wodą, informuje nas również o tym, czy urządzenie odporne jest na wnikanie ciał stałych (np. piasek), np. IP65,
  • płatności mobilne: umożliwiają je modele wyposażone w łączność NFC,
  • skaner linii papilarnych: jest dodatkowym elementem pozwalającym zabezpieczyć smartfon przed dostępem osób niepowołanych, służy również do autoryzacji transakcji przy płatnościach zbliżeniowych,
  • pulsometr, krokomierz i barometr: telefony wyposażone w taki czujniki pozwalają na pomiar tętna, przebytych kroków czy zmianę wysokości, przydatne dla osób aktywnych fizycznie,
  • Radio FM: możliwość słuchania radia offline.

6. Bateria

Jej pojemność gwarantuje odpowiednio długi czas pracy urządzenia. W przypadku smartfonów na stale podłączonych do sieci, czas pracy zwykle wynosi około 2 dni. Urządzenia, które podłączane są do Internetu sporadycznie, potrafią wytrzymać nawet 5 dni. Wszystko zależy od intensywności korzystania i indywidualnych zachowań.

Minimum pojemności jaką powinien posiadać smartfon to 2000 mAh, jeśli będzie miał więcej niż 3000 mAh tym lepiej. Czasem producenci udostępniają w swoich telefonach funkcje oszczędzania baterii, ale nie ma się co łudzić, sztuczne wydłużenie czasu pracy smartfona obarczone jest spadkiem wydajności, bowiem ustawienia ECO ograniczają prędkość procesora i wydajność wbudowanej karty graficznej. Czasem można sobie radzić stosując odpowiednie triki » lub zmieniając przyzwyczajenia.

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+