Jak wybrać słuchawki - 6 porad które ułatwią zakup

Słuchawki » to jedno z bardziej popularnych akcesoriów dodatkowych do smartfonów czy odtwarzaczy mp3/mp4. Używają ich zarówno młodzi ludzie jak i dorośli.


Słuchawki » domyślnie dzieli się ze względu na sposób noszenia, rodzaj mocowania, połączenie elektryczne oraz przeznaczenie. Mogą to być modele douszne lub nauszne, przewodowe lub bezprzewodowe, z pałąkiem lub z mocowaniem za uchem, dla sportowców lub melomanów. Jedne są bardziej ergonomiczne inne bardziej specjalistyczne, jeszcze inne kładą większy nacisk na jakość dźwięku.

Stając przed wyborem odpowiednich słuchawek może się okazać, że nie wiemy, co jest dla nas najlepsze. Sklepy internetowe oferują ogromne ilości przeróżnych słuchawek, więc warto na chwilę się zatrzymać i skorzystać z naszego poradnika.

Lista 6 porad czym się kierować kupując nowoczesne dobre słuchawki:

1. Jakie słuchawki kupić do smartfona?

Powinny być jak najbardziej mobilne, tak jak nasze urządzenie. Dlatego warto wybrać mniejsze modele: dokanałowe lub douszne.

Słuchawki dokanałowe oferują jeszcze lepszą izolację od dźwięków otoczenia, warto jednak słyszeć odrobinę tego co dzieje się dookoła nas szczególnie gdy przemierzamy ruchliwe ulice miasta. Po zwinięciu kabla zabierają mało miejsca, są lekkie i łatwo można je schować w kieszeni. Zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku, co idealnie sprawdzi się podczas słuchania muzyki czy audiobooków.

Warto zwrócić uwagę na długość kabla, zbyt długi będzie się plątał, a zbyt krótki będzie krępował ruchy, optymalna długość to 1-1,5m. Nie bez znaczenia jest też rodzaj przewodu, lepszy będzie ten o profilu tasiemki, gdyż okrągłe mają tendencję do plątania się. Można też zdecydować się na modele z pilotem, pozwoli to odebrać przychodzące połączenie lub regulować głośność dźwięków bez potrzeby sięgania po telefon.

Kup słuchawki »

2. Słuchawki do użytku domowego

Przy takiej potrzebie nie musisz się liczyć z ograniczeniami i możesz się skupić na dużych, stałych, o wysokiej jakości dźwięku modelach. Najlepiej sprawdzą się tzw. wokółuszne.

Duże obudowy głośników pozwalają zmieścić w sobie duże głośniki, zapewniając tym samym wysoką jakość dźwięku i naprawdę potężną moc. W połączeniu z wygodnym objęciem całego ucha, pozwalają na długie, bez męczenia małżowiny usznej, słuchanie muzyki. Warto mieć na uwadze fakt, że nie zawsze będą się nadawać do słuchania muzyki z telefonu czy tabletu, gdyż potrzebują również odpowiedniego poziomu zasilania.

Lepszą jakość dźwięku zaoferują modele przewodowe, natomiast bezprzewodowe (Bluetooth) kosztem odrobinę mniejszej jakości (kompresują dźwięk), oferują mniej ograniczone ruchy.

Aby zapewnić dobry dźwięk, najlepsze będą słuchawki nauszne o jak najszerszym paśmie przenoszenia. Im szersze, tym więcej dźwięków są w stanie z siebie wydobyć. Zwykle spotyka się standardowe pasmo 20-20000Hz, dlatego, jeśli zależy Ci na lepszym brzemieniu, wybierz model z pasmem np. 15-25000Hz.

Do domowego komputera można bez problemu podłączać słuchawki od dużej impedancji np. 250, 300 lub nawet 600 Ohmów. Ponadto im średnica głośnika jest większa tym lepiej, np. taka w okolicach 50 mm, a nie jak w przypadku małych słuchawek 10mm.


3. Słuchawki bluetooth i NFC - to musisz wiedzieć:

Najnowsze urządzenia grające, które oferują połączenia radiowe, korzystają już bluetooth w standardzie co najmniej 4.0 . Większość słuchawek bezprzewodowych również wykorzystuje nowy standard, choć warto upewnić się w specyfikacji czy będą ze sobą kompatybilne. Zwykle nowoczesne smartfony posiadające BT4.0 bez problemu będzie można sparować ze słuchawkami z BT3.0. Jeszcze szybszego skonfigurowania słuchawek dokonamy w przypadku gdy będą posiadały moduł NFC, wystarczy wtedy tylko dotknąć do smartfona (wyposażonego w NFC) i można się cieszyć ulubioną muzyką.

4. Słuchawki biznesowe:

Są to bardzo specyficzne modele. Mogą to być modele typowo douszne z bluetooth do prowadzenia rozmów w samochodzie lub podczas innych czynności, w których mamy zajęte obie dłonie. Mogą to być również niewielkie modele nauszne z ruchomym mikrofonem, idealnie sprawdzające się podczas telekonferencji lub w pracy konsultantów telefonicznych.


5. Słuchawki uniwersalne - tzn. jakie?

Uniwersalny produkt to taki, który będzie oferował przyzwoitą jakość dźwięku i sprawdzi się idealnie zarówno w domu, jak i poza nim. Takie własności posiadają słuchawki nauszne z możliwością złożenia pałąka i z możliwością odpięcia kabla.

Dzięki temu ich przechowywanie staje się zdecydowanie mniej kłopotliwe. Jeśli oczekujesz większej wygody wybierz model z masywniejszą poduszką nauszną lub nawet takie, które całkowicie obejmują ucho. Idealnie sprawdzą się zarówno podłączone do telefonu, odtwarzacza mp3 czy kina domowego.

6. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie słuchawek?

- aktywna redukcja szumów (ANC z ang. Active Noise Cancellation), w sposób elektroniczny zajmą się odseparowaniem dźwięków otoczenia od przesłuchiwanego kawałka
- okres gwarancji, najlepiej jeśli będzie dłuższy niż 2 lata
- akcesoria dodatkowe: pudełko na kabel, pokrowiec na słuchawki, przejściówki
- możliwość zwijania przewodu lub łączenia jego żył (np. suwakiem ZIP)

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+