Nawigacja samochodowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Mapy papierowe czy atlasy samochodowe odeszły już do lamusa.
Obowiązkowym wyposażeniem samochodu w obecnych czasach są przeróżne urządzenia elektroniczne, które błyskawicznie dostarczają wszelkich informacji o lokalizacji i trasach przejazdu.

Niewielkie potrzeby zaspokoi smartfon z odpowiednim programem do nawigacji. Jeśli jednak często wyruszasz w długie trasy w bardzo zróżnicowanych kierunkach, to posiadanie dedykowanej nawigacji jest wskazane. Wyspecjalizowany GPS » oferuje także większą wygodę od telefonu ponieważ nie musisz zabierać go ze sobą przy każdym opuszczaniu samochodu.


1. Wielkość wyświetlacza i rozdzielczość: im większy ekran tym obraz jest bardziej czytelny, choć należy pamiętać, że razem z wielkością przekątnej powinna też rosnąć rozdzielczość ekranu; duży wyświetlacz z małą ilością pikseli będzie mniej czytelny od mniejszego posiadającego większą ilość pikseli (zasada ta pozwala wyświetlić bardziej szczegółową zawartość); dobrym wyborem będzie GPS z wyświetlaczem o rozdzielczość 800x480 pikseli dla przekątnych powyżej 10", poniżej 10" odpowiednia będzie rozdzielczość 480x272 pikseli.


2. Procesor,  pamięć Ram i flash: częstotliwość procesora min 400 MHz i wielkość Ramu 128MB -takie wartości zapewniają płyną obsługę urządzenia; jeśli zależy nam na szybkim przetwarzaniu trasy i błyskawicznych obliczeniach to warto rozejrzeć się za modelami z procesorem o prędkości powyżej 600MHz. Istotniejsza od samego Ramu i Procesora może być wielkość pamięci flash, która pozwala na wgrywanie dodatkowej zawartości typu zdjęcia czy filmy, wybierając jednak model ze slotem na karty microSD ograniczenie co do jej pojemności znika.

3. Oprogramowanie i aktualizacje: obecnie dokładność map różnych producentów jest do siebie zbliżona, bardziej powinniśmy skupić się na tym czy oferują one dożywotnią aktualizację oraz jak często się ona odbywa; warto upewnić się także czy dane urządzenie umożliwia dokupienie, wypożyczenie czy darmowy dostęp do map innych krajów niż tylko terytorium Polski. Szczególnie polecane będą modele z wgraną rodzimą AutoMapą lub rozwiązania Garmina, TomToma czy Beckera. Niczego sobie jest również mapa od Mio.

4. Dodatkowa łączność: może to być łączność Blutooth zapewniająca np. funkcję zestawu głośnomówiącego dla smartfona; może to być także wbudowany w nawigację transmiter FM pozwalający na odtwarzanie komunikatów z nawigacji na głośnikach samochodowych; większość urządzeń zaopatrzona jest oczywiście w port USB do synchronizacji z komputerem lub do podłączania zasilania.

Idź na zakupy »

5. Inne opcje:

  • funkcja TMC - pozwala na otrzymywanie bieżących informacji na temat robót drogowych, wypadków czy korków, na podstawie czego GPS dokonuje zmian w przebiegu trasy przejazdu omijając przeszkody;
  • asystent pasa ruchu - odpowiednio wcześniej urządzenie wskaże na którym pasie należy się ustawić by przebyć najbliższe skrzyżowanie bez zbędnych manewrów,
  • widok 3D - pozwala na na łatwiejsze zorientowanie się w którym miejscu w przestrzeni aktualnie się znajdujemy, szczególnie przydatne na terenie miast,
  • wbudowana baza fotoradarów - początkowo może być bezpłatna,
  • asystent parkowania - zbliżając się do celu nawigacja wskazuje możliwe miejsca do zaparkowania pojazdu,
  • wbudowane POI - zainstalowana baza miejsc użyteczności publicznej.

Standardowo w tego typu urządzeniach nie musimy się martwić ani o uchwyt samochodowy ani o przewód zasilający urządzenie. Niekiedy producenci dokładają jeszcze rysiki dla łatwiejszej obsługi, szczególnie przy mniejszych ekranach np. 5-calowych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+