Smartwatch - funkcje, które warto znać przed zakupem!

Smartwatch » to, najprościej rzecz ujmując, inteligentny zegarek. Jednak poza prezentacją godziny i daty jest w stanie zaoferować swojemu właścicielowi dużo więcej.


Może być samodzielnie działającym urządzeniem lub działać w tandemie ze smartfonem. Smartwatche zaliczane są obecnie do grupy urządzeń Wereable devices i również do niej zaliczają się wszelkie opaski fitness (smartbandy »).


Najważniejsze funkcje, które spełnia inteligentny zegarek to:

  •  wyświetlanie powiadomień z telefonu, 
  • odbiór i wysyłka wiadomości, 
  • pomiar snu,
  • pomiar akcji serca,
  • i wiele więcej, a wszystko zależy od konkretnego modelu na jaki się decydujemy.

Współpraca ze smartfonem

Warto zaopatrzyć się w smartwatch » tej samej marki co smartfon, bez względu na to czy mówimy o producencie Samsung, Sony czy LG. Jeśli jednak celujesz w urządzenie naręczne innej marki, to patrząc na system, zegarek z Android Wear będzie kompatybilny z każdym smartfonem Android o możliwiej najnowszej wersji (np. Lollipop). Prawdopodobnie w niedługim czasie system Android Wear będzie współpracował także z iOS w iPonach czy iPadach. Można spotkać również modele z Tizen OS (np. Samsung Gear S oraz Gear 2), których praca jest możliwa tylko z telefonami tego producenta. Są również firmy takie jak Cogito czy Pebble, które nie mają w swojej ofercie telefonów, ale ich urządzenia naręczne bez problemu współpracują zarówno z telefonami Apple, jak i tymi z systemem Android. Wyjątkowe modele, takie jak Apple Watch, działają tylko we współpracy z iPhonem (podobnie jak Tizen OS i Samsung). Przed zakupem warto przeczytać specyfikację i upewnić się czy posiadane sprzęty będą ze sobą kompatybilne.

System operacyjny w zegarku

Wybór odpowiedniego OS'a powinniśmy w pierwszej kolejności dobrać pod kątem potrzeb jakie chcemy za jego pomocą realizować. Zarówno zegarki z iOS, Android Wear czy Tizen, charakteryzuje bardzo szeroka funkcjonalność. Oferują one zaawansowane funkcje komunikacji głosowej, jak i tekstowej. Można za ich pomocą nawigować przy użyciu GPS. Dostarczają na bieżąco wszelkich powiadomień o wpisach w kalendarzu czy odebranych mailach. Bez problemu z ich wykorzystaniem wrzucimy także post na Facebooka. Potrafią zadbać również o naszą kondycję fizyczną pomagając w zliczaniu kroków czy przemierzonego dystansu. Na rynku dostępne są także modele mniej zaawansowane, których działanie sprowadza się tylko do wyświetlania konkretnych powiadomień ze smartfona. W większości przypadków cena urządzeń potwierdza stopień ich zaawansowania.

Czas działania na baterii

Zegarki » z dużym wyświetlaczem i masą funkcji automatycznie będą działać krócej od tych oferujących jedynie powiadomienia (np. Pebble). Rodzaj wyświetlacza też jest nie bez znaczenia, gdyż modele z ekranem e-ink będą działać dłużej od tych z wyświetlaczem LCD czy Amoled. Komfort korzystania przechyla jednak szalę na korzyść tych drugich. Praca typowego smartwatcha z kolorowym ekranem jest obliczona na około 2 dni, inne mniej zaawansowane modele potrafią wytrzymać nawet 2 tygodnie, a w przypadku Cogito kilka miesięcy. Duży wpływa na skrócenie czasu pracy podczas korzystania z inteligentnego zegarka ma zbyt duża jasność ekranu, ciągła praca z włączonym WiFi lub włączony na stałe krokomierz i pulsometr. Warto dodać, że modele wyposażone w Bluetooth 4.1 będzie już charakteryzować mniejsze zapotrzebowanie na prąd.

Rozmowy głosowe

Są możliwe jednak w bardziej zaawansowanych modelach, np. Moto 360, Apple Watch czy Samsung Gear 2. Aby można było prowadzić rozmowy, należy mieć sparowany zegarek ze smartfonem. Istnieją modele zegarków, które tego nie wymagają, ale wtedy konieczne jest posiadanie dodatkowej karty sim montowanej w zegarku. Można przyjąć, że jeśli w specyfikacji danego modelu występują zarówno głośnik, jak i mikrofon, to znaczy że dany zegarek oferuje możliwość odbierania i nawiązywania połączeń, choć może się zdarzyć, że mikrofon służy do sterowania zegarkiem przy pomocy komend głosowych.


Smartwatch do biegania

Dla biegaczy idealnym rozwiązaniem będzie każdy smartwatch », który posiadana możliwość zliczania kroków, dystansu i pomiaru akcji serca. Jeśli do tego posiadać będzie odporność na zachlapania lub pełną wodoszczelność, to nawet bieganie w deszczu nie będzie stanowić problemu. Miłym akcentem w smartwatchu jest obecność barometru (pomiar zmian wysokości) czy czujnika UV (informującego o warunkach pogodowych). Typowym jednak gadżetem, nad którym powinni się zastanowić miłośnicy biegania powinien być smartband », który w zależności od modelu może posiadać wszystkie wyżej wymienione funkcje, a dodatkowo sama konstrukcja będzie bardziej zoptymalizowana do zadań wysiłkowych.

Parametry

Kupując smartfon zwykle zależy nam na maksymalnej wydajności i jak najdłuższym czasie działania na baterii. W przypadku smartwatcha systemy operacyjne są tak dopracowane i zoptymalizowane, że nawet z małą ilości pamięci Ram mogą działać sprawnie i bez zacięć. To, na co warto zwrócić bardziej uwagę, to:

  • wielkość pamięci flash (im więcej tym lepiej), 
  • wersja Bluetooth (przynajmniej 4.0),
  • pojemność baterii (im więcej tym dłuższe będzie działanie zegarka). 
Niektóre modele oferują dodatkowo możliwość zmiany pasków, a także funkcję ładowania bezprzewodowego. Bardziej niż na samych parametrach powinniśmy się jednak skupić na funkcjach jakie oferują.

Idź na zakupy »

Smartwatch - najciekawsze funkcje 

Najbardziej zaawansowane smartwatche » oferują dużo więcej od wielu podobnych do siebie mniej rozbudowanych modeli.  O to najważniejsze z opcji:

- nawiązywanie i odbierani połączeń
- wysyłka i odbiór wiadomości sms czy maili
- powiadomienia o nieodebranych połączeniach, wpisach w kalendarzu czy przypomnieniach
- odbiór powiadomień z portali społecznościowych (również zamieszczanie postów)
- nawigacja GPS
- pomiar ilości przebytych kroków, spalonych kalorii i dystansu
- dziennik aktywności
- pomiar tętna
- odtwarzacz mp3
- analiza snu
- sterowanie głosowe lub dotykowe
- powiadomienia dźwiękowe i wibracyjne
- dyktafon
- informacje pogodowe
- obsługa dodatkowych aplikacji
- łączność WiFi
- ładowanie bezprzewodowe

Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+