Modem GSM - jaki wybrać?


Oprócz dostępu do Internetu oferowanego przez dostawców kablowych czy radiowych, istnieje bardzo wygodna możliwość skorzystania z niego po sieci GSM.
Właśnie takie rozwiązanie zapewnia sporą mobilność (możliwość korzystania np. poza domem), a także uniezależnia nas od podpisywania umów (w przypadku korzystania z kart prepaid).

Decydując się na sieć GSM potrzebujesz niewielkiego urządzenia zwanego modemem GSM i karty SIM od operatora sieci komórkowej. Możesz też trafić na urządzenia, których funkcjonalność jest dużo szersza niż modemu, czyli routery Mi-Fi (mobilnych routerów bezprzewodowych). »

Jak działa modem GSM?

Standardowe modemy GSM kształtem przypominają pamięć USB, odróżnia je od nich slot na kartę SIM i możliwość instalacji karty pamięci. Podłączą się je do komputera na takiej samej zasadzie jak pendrive'y. Niektóre z nich wyposażone są w złącze antenowe lub posiadają własną, dodatkowo odchylaną antenę. Z kolei modemy (routery) MiFi są urządzeniami przenośnymi i łączą się z komputerem tworząc własną sieć bezprzewodową, a zasila je nie port USB, a wbudowany akumulator. Oba urządzenia działają dzięki połączeniu komórkowemu nawiązywanemu z pobliskimi wieżami GSM. Im sygnał przez nie odbierany jest mocniejszy, tym większe prędkości i mniejsze opóźnienia w przesyłaniu danych przez internet uzyskasz (szybsze wczytywanie stron czy przesyłanie plików).

Idź na zakupy »
Jaką prędkość wybrać?

W modemach GSM mogą być montowane układy pracujące z różną przepustowością. Zawsze lepiej jest wybrać taki, który współpracuje z pobliskimi nadajnikami. Jeśli w pobliżu mamy tylko nadajniki 3G to modem z takim oznaczeniem wystarczy (ewentualnie 3G+). Jeśli będą to LTE to oczywiście dobrze będzie wybrać właśnie taki. Wybór modemu 4G (LTE) jest także dobrą decyzją szczególnie gdy często się przemieszczasz. Pozwala on korzystać zarówno z nadajników 3G jak i LTE, ponadto ta druga, szybsza sieć jest już szerzej dostępna niż miało to miejsce rok czy dwa wstecz. Dzięki 3G można osiągać maksymalne prędkości na poziomie 14,4Mb/s dla pobierania oraz 5,8Mb/s dla wysyłania, w przypadku 3G+ (HSPA+) jest już to odpowiednio 84/22 Mb/s, a dla LTE wynoszą 326,4/86,4 Mb/s

Co z simlockiem?

Kupując modem na aukcjach może się zdarzyć, że trafisz na urządzenie z SIM lockiem, który ogranicza nas tylko do usług jednego operatora sieci komórkowej. Warto przed zakupem upewnić się czy na modem założona jest blokada sieciowa czy nie. Dużo bezpieczniejszym sposobem jest zakup urządzenia w sklepie, które praktycznie zawsze rzetelnie informują nabywców o pełnej specyfikacji technicznej sprzedawanych urządzeń.

Wersja ze slotem na karty micro SD czy bez?

Jeśli korzystasz na co dzień z pendrive to z powodzeniem możesz go zastąpić modemem GSM ze slotem na karty micro SD. Działa on wtedy na takiej samej zasadzie jak pamięć przenośna. Podłączenie do komputera powoduje wyświetlenie dodatkowej pamięci, z której korzystasz w identyczny sposób jak w przypadku pendrive'a. Należy oczywiście wcześniej zainstalować w modemie kartę micro SD o odpowiedniej deklarowanej przez producenta pojemności. Minusem tego rozwiązania jest chwilowy brak dostępu do sieci w momencie przenoszenia danych pomiędzy np. laptopami.

Polecane modemy 3G:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+