Na co zwrócić uwagę kupując kamerę samochodową

Jednym z wielu nieocenionych gadżetów podczas jazdy samochodem jest wideorejestrator.
Ta niewielkich rozmiarów kamera montowana za przednią szybą pozwala na rejestrację przebiegu jazdy samochodem. Głównym celem jej montażu jest zwykle chęć udokumentowania ewentualnych stłuczek lub kolizji w ruchu drogowym, przede wszystkim z naszym udziałem. Nie wyklucza to jednak także innego zastosowania tego typu kamery, jak np. fotografowania miejsca zdarzenia czy zwykłej rejestracji trasy przejazdu autem.

Wybór odpowiedniego modelu do własnych potrzeb jest stosunkowo łatwy jeśli jesteś w posiadaniu odpowiedniej ilości gotówki. Warto jednak oprócz dobrej marki wziąć pod uwagę także istotne parametry techniczne. Kupno odpowiedniej kamerki samochodowej powinno być podyktowane zarówno naszymi wymaganiami, jak i oczekiwanym efektem nagrań.

Idź na zakupy »

Jaką kamerę samochodową wybrać i jakie wymagania powinna spełniać?


Rozdzielczość nagrywanego obrazu

Im większa, tym więcej szczegółów będziemy w stanie dostrzec na nagraniu. Warto wybrać modele oferujące minimum pełne 720p w najlepszym przypadku Full HD (nie takie gdzie obraz jest skalowany do tej jakości). Producenci bardzo często naciągają faktyczną jakość obrazu ich produktów.


Prędkość rejestracji wideo

Liczba klatek ma kluczowe znaczenie bowiem jeśli zależy nam na płynnym obrazie to powinniśmy celować w modele oferujące rejestrację z min 30 kl/s, choć na potrzeby zarejestrowania zdarzenia  i oceny ewentualnej winy z powodzeniem sprawdzi się też 20 kl/s. Warto jednak wiedzieć, że poniżej 30 kl/s podczas odtwarzania będziemy mieli obraz w postaci jakby przyspieszonego wyświetlania slajdów, co może być męczące podczas dłuższego seansu.


Kąta nagrywania

Wszystkie modele które oferują 90st powinieneś od razu odrzucić, gdyż zbierany obraz nie będzie odpowiadał obserwacji pełnej przestrzeni przed samochodem. Najlepszym wyborem będą kamery, których obiektywy łapią min 120st. W modelach, w których ten kąt jest bardzo wysoki np. 170st, dochodzi pewne zjawisko zniekształcenia i uwypuklenia obrazu, dlatego też trzeba się z tym liczyć.


Ostrość

Od możliwości jej regulacji zależy późniejsza możliwość dostrzegania szczegółów, jak np. nr rejestracyjny innych aut. Posiadając nawet największą rozdzielczość przy braku możliwości ustawienia ostrości będziemy skazani na rozmyty i mało ostry obraz. Równie istotne dla działania regulacji ostrości jest miejsce montażu kamery, tak by przypadkiem nie próbowała ona wyostrzać ruszających się wycieraczek czy pojawiających się kropel wody na szybie.
Stabilizacja obrazu

Optyczna stabilizacja obrazu to póki co funkcja zarezerwowana tylko dla topowych smartfonów. W kamerach samochodowych instalowana jest cyfrowa stabilizacja obrazu. Warto pamiętać, że na zmniejszenie ilości drgań wpływających negatywnie na jakość obrazu ma też stabilność uchwytu montażowego.


Doświetlanie

Jazda nocą to najtrudniejszy dla kamery czas pracy. Warto by urządzenie było wyposażone chociaż w tryb filmowania w podczerwieni. Natomiast jeśli odbywasz podróże głównie nocą, to najlepiej jeśli zakupisz kamerę z dodatkową funkcją WDR. 


Dodatki
 • miłym akcentem jest obecność kolorowego wyświetlacza, który pozwala odpowiednio wycelować kamerę, a dwa ułatwia sterowanie urządzeniem,
 • start nagrywania: może odbywać się ręcznie lub automatycznie, w tym pierwszym przypadku może się zdarzyć ze w wyniku zabiegania zapomnimy włączyć urządzenie, a dzięki czujnikowi ruchu kamera włączy się automatycznie,
 • nagrywanie w pętli: dzięki tej funkcji starsze nagrania nadpisywane są nowymi, dzięki temu pamięć urządzenia nigdy się nie zapełni, należy jednak pamiętać o zgrywaniu ważnych materiałów,
 • GPS: pozwala na dokładną lokalizację miejsca zdarzenia, dokładny pomiar odległości czy prędkości za jaką porusza się auto,
 • czujnik wstrząsu: w momencie wypadku czy silnego uderzenia wyłącza kamerę w celu zapobiegania zniszczeniu nagrania,
 • możliwość robienia zdjęć,
 • pamięć rozszerzana kartami microSD,
 • nagrywanie dźwięku.

1 komentarz: Leave Your Comments

 1. Rejestrator można wykorzystać do monitoringu podczas postoju w specjalnym trybie, mój Blackvue nagrywa tylko wtedy kiedy wykryje ruch przed samochodem albo wstrząs .Obecność kolorowego ekranu też nie jest konieczna bo zastępuje go smartfon dzięki temu rejestrator jest znacznie mniejszy i dyskretny

  OdpowiedzUsuń

+