Nowy rodzaj pamięci w technologii 3D XPoint

We wtorek 28 lipca 2015,  firma Intel we współpracy z Micron Technology zaprezentowała nową technologię nieulotnych pamięci, która ma zrewolucjonizować pracę wszystkich urządzeń elektronicznych, aplikacji czy usług.

3D XPoint ma zapewniać 1000-krotnie szybszy dostęp nawet do dużej ilości danych, w stosunku do tradycyjnych układów NAND. Nowy rodzaj przechowywania danych ma być pierwszym od ponad 25 lat, który otworzy drogę dla nowej kategorii pamięci. Potrzeba jest matką rozwoju szczególnie teraz, gdy tak duża liczba połączonych ze sobą urządzeń czy cyfrowych usług wymaga coraz szybszych możliwości dostępu oraz przesyłania danych.

Największe zalety 3D XPoint to:

  • wysoka wydajność - 1000 razy szybsza od pamięci NAND
  • 1000 razy bardziej wytrzymała niż NAND
  • gęstość 10-krotnie większa od NAND
  • nie ulotność
  • niskie koszty
Nowa technologia daje też możliwość tworzenia nowych rodzajów aplikacji, gdzie dostęp do ogromnej ilości danych nie będzie stanowił problemu. Od teraz komunikacja między procesorem a nośnikiem danych stanie się jeszcze szybsza.


Zastosowanie 3D XPoint wnosi wiele korzyści do codziennego życia, np.: szybsze wykrywanie nadużyć podczas transakcji finansowych, znaczne przyspieszy możliwości prowadzenia badań w czasie rzeczywistym przy użyciu dużej ilości danych, zrewolucjonizuje zadania mające na celu analizę genetyczną czy też wykrywanie chorób. Producenci elektroniki będą w stanie zaoferować tak szybkie i wydajne urządzenia, o których do niedawna nie było w ogóle mowy. Szybszy Internet, szybsze komputery, rozrywka 3D czy wydajniejsze media to tylko wierzchołek góry lodowej!Idź na zakupy »

Nowa technologia została utworzona od podstaw, a prace nad nią trwały już od ponad 10 lat. Jej cechą szczególną jest rezygnacja z tradycyjnych tranzystorów. Materiał użyty do produkcji komórek Xpoint zmienia swoje fizyczne właściwości osiągając, albo niski, albo wysoki opór elektryczny, co w praktyce reprezentuje stan 1 lub 0. Ponadto warstwy pojedynczych komórek ułożone są w trójwymiarowy wzór, co pozwala na indywidualny dostęp do każdej z nich (zapis/odczyt). W przypadku tradycyjnych pamięci NAND problemem jest konieczność wymazania i przepisania całego bloku komórek, co wpływa na zwiększenie opóźnień. 3D XPoint rozwiązuje ten problem dając możliwość 1000 krotnie szybszego operowania na danych.

Źródło: intel.com
2015-06_160x600-brand-hilfiger-sale30.gif

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+