Uniwersalny laptop w dobrej cenie - jaki wybrać?

Zakup przenośnego komputera to z pozoru prosta sprawa.
Najczęściej zwracamy uwagę na różnice w postaci wielkości ekranów oraz kilku podstawowych podzespołów wewnętrznych, które przekładają się na wydajność urządzenia. Dochodzi jeszcze kwestia przeznaczenia czyli w jakim celu planujemy korzystać z komputera. Równie istotne są dodatki, które podnoszą podstawową użyteczność notebooka.

Kup torbę na laptopa »

W przypadku uniwersalnego laptopa, czyli takiego który służyć ma zarówno do pracy, rozrywki czy nauki, należy też liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku tak uniwersalnego sprzętu z jednej strony z pewnością ogranicza nas budżet, z drugiej będziemy musieli pójść na pewien kompromis wydajnościowy. Jak zatem wybrać odpowiedniego laptopa w cenie do ok 2500 zł?


Przekątna ekranu

Najlepiej wybrać laptop w okolicach 15". Będzie on wystarczająco wygodny podczas pisania tekstu w programie biurowym, oglądania filmów, a także grania w gry. Zbyt duży ekran np. 17" będzie czytelniejszy jednak znacząco wpłynie na wagę urządzenia, natomiast modele z przekątną 13" czy 11" choć są bezapelacyjnie mobilniejsze i potrafią wytrzymywać po kilka godzin na baterii, to jednak dłuższa praca na tak małym ekranie męczy wzrok. Klawiatura w zbyt małym laptopie zwykle wyposażona jest w mniejsze klawisze, które w przypadku osób z odrobinę większymi palcami powoduje trudności w pisaniu.

20141119_MacBook_Pro_banner ispot_336x280 Image Banner 336 x 280

Procesor i Ram

Praca z programami biurowymi nie należy do wymagających z punktu widzenia technicznego. Jeśli natomiast myślisz mocno o grach 3D czy regularnym oglądaniu filmów w Full HD, to warto zainwestować w sprzęt, który będzie posiadał co najmniej 3-rdzeniowy procesor o taktowaniu powyżej 2GHz. Godne polecenia są w tym przypadku procesory z serii Intel Core i5 czy AMD A10 jak i AMD A8.
Pamięć Ram również jest nie bez znaczenia, 4GB to dziś minimum. Pozostaje zatem wybrać laptopy z 6GB lub 8GB pamięci Ram. Taka jej wielkość przełoży się bezpośrednio na płynność działania zarówno systemu jak i aplikacji. W przeciwieństwie do dysku twardego, Ram jest bardzo szybką pamięcią, dlatego większość danych powinna być zapisywana właśnie w niej. Jeśli dysponujemy dyskiem SSD, wtedy nawet mniejsza ilość Ramu nie zmniejszy drastycznie szybkości działania komputera.


Karta Graficzna

Możliwości kart graficznych różnią się w zależności od tego czy mamy do czynienia z modelami dedykowanymi czy zintegrowanymi. Te pierwsze lepiej radzą sobie wyświetlaniem grafiki 3D w przeciwieństwie do kart typu Intel HD Graphics, radzących sobie dobrze jedynie w przypadku typowo biurowych czy filmowych zastosowań. Karty dedykowane dysponują swoją własną pamięcią graficzną, natomiast te drugie współdzielą ją z zainstalowaną pamięcią Ram, co w przypadku bardziej zaawansowanych gier jest rozwiązaniem mało atrakcyjnym. Odpowiednią ilość fps uzyskasz jeśli w komputerze pojawi się karta graficzna z Nvidii czy AMD (z serii np. Radeon R5 czy Radeon HD).

Office 365 1TB

Dysk

Wielkość i szybkość to dwa, najważniejsze parametry opisujący dyski twarde. W przypadku, gdy zamierzasz przechowywać duże ilości zdjęć, filmów, muzyki czy innych projektów, to pojemność na poziomie 1T (1000GB) powinna stanowić minimum. Wydajność całego komputera z kolei pośrednio zależy także od dysku i im jego prędkość obrotowa jest większa, np. 7200 obr/min, a nie 5600 obr/min, tym lepiej. Jeśli jednak bierzesz pod uwagę dysk SSD, który jest kilka razy szybszy od tradycyjnego HDD, wtedy możesz liczyć na ogromny przyrost wydajności, należy jednak mieć świadomość, że w tej grupie cenowej SSD to rzadkość.


Marka

To na jaka markę postawisz, w przypadku laptopów ma zwykle znaczenie drugorzędne. Jasne, sprzęt Samsunga czy Asusa będzie droższy od tego samego modelu ale w wykonaniu Acera, jednak nie powinieneś kierować się marką, a tym co znajduje się we wnętrzu urządzeń. Jedyny minus, to że czasem może się zdarzać, że elementy obudowy u mniej znanych producentów będą gorzej spasowane lub będą wykonane z gorszej jakości plastików. To jednak nie powinno przesądzać o decyzji, kosztem tego typu niedociągnięć możesz zdobyć szybciej działający komputer w lepszej cenie.


Dodatki

Nowoczesny komputer powinien posiadać dodatki w postaci takich elementów jak:
  • zainstalowany system operacyjny (zwykle Windows, obecnie w wersji 8.1)
  • nagrywarka DVD
  • wejście HDMI
  • port USB w standardzie 3.0
  • czytnik kart pamięci

Polecane modele laptopów do ok 2500 zł:Czytaj także:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+