Ładowarka indukcyjna - jak to działa?

Ładowarka do telefonu jest obecna w każdym opakowaniu nowo zakupionego smartfona.
Bez niej, ponowne uzupełnienie energii w telefonie, jest niemożliwe. Ładowarki, które otrzymujemy domyślnie z telefonem wymagają wpięcia do gniazdka sieciowego i z drugiej strony - do telefonu. Jest to dość ograniczające, szczególnie jeśli ładowanie telefonu odbywa się np. w miejscu pracy.

Czy nie prościej byłoby odłożyć smartfona na biurko i zapomnieć o tym, że trzeba go naładować?
Ładowanie indukcyjne w zasadzie nam to umożliwia!

Cały proces ładowania sprowadza się do odłożenia telefonu (obsługującego ładowanie indukcyjne lub wyposażonego w specjalne etui do takiego ładowania) na specjalnej, zwykle płaskiej i bardzo ładnie wyglądającej podstawce. Urządzenie ładujące wpięte jest na stałe do prądu i uruchamia się automatycznie w momencie wykrycia smartfona.


Ładowanie wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Upraszczając nieco, chodzi o to, że prąd przepływający przez cewkę ładowarki wytwarza pole magnetyczne, które to z kolei indukuje napięcie w cewce urządzenia, umożliwiając tym samym ładowanie baterii. Autorami wspólnego standardu ładowania bezprzewodowego Qi są największe firmy z branży: HTC, Asus, Nokia oraz Samsung.

Obecnie proces ładowania indukcyjnego trwa dość długo, jednak już niebawem ma się pojawić aktualizacja standardu Qi do 2.0, zapewniająca naładowanie baterii nawet w czasie 1,5h.

Inne dostępne standardy ładowania to: PMA czy A4WP. Przed zakupem telefonu czy samej podstawki ładującej warto upewnić się czy mające współpracować ze sobą sprzęty będą kompatybilne w kwestii obsługi standardów.

Co daje technologia ładowania bezprzewodowego:

  • brak plączących się kabli
  • nie musisz szukać ładowarki
  • uproszczony proces ładowania
  • ALE dłuższy czas napełnienia akumulatora
  • popularyzacja podstawek indukcyjnych w takich miejscach jak restauracje, bary czy stacje benzynowe
  • niewygórowana cena za możliwość korzystania z technologii
Zobacz popularne ładowarki indukcyjne:2015-06_160x600-brand-hilfiger-sale30.gif

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+