Jaki laptop do nauki?

Podczas nauki ciężko jest już obyć się bez laptopa.
Komputery wykorzystywane są m.in. do redagowania tekstów czy tworzenia prezentacji multimedialnych. Używamy ich do poznawania tajników programowania i tworzenia stron www. Szczególnie przydatne są również podczas wszelkich obliczeń matematycznych oraz statystycznych.

Z pomocą odpowiednich programów można realizować każdy cel i wzbogacać swoje doświadczenie w konkretnej dziedzinie. Oprócz tego, dostęp do zasobów Internetu wydaje się być czymś absolutnie oczywistym.

Wymagania jakie powinien spełniać laptop do nauki różnią się od tych z przeznaczeniem do grania w gry czy szeroko rozumianej rozrywki. Nie tylko wielkość pamięci ram czy dedykowana karta graficzna (może być niezbędna jedynie w przypadku specjalistycznego oprogramowania np. AutoCAD), są tym co decyduje o jakości sprzętu. Do korzystania z laptopa z nastawieniem na naukę i zdobywanie wiedzy wystarczy już średnio-budżetowa maszyna. Oczywiście im bardziej zaawansowany sprzęt, tym korzyści jest więcej, jednak uczeń z pewnością nie musi zaczynać swojej przygody z laptopem od Macbooka Apple 12" ».


Istotne elementy przy wyborze notebooka do szkoły:

  • minimum 2-rdzeniowy procesor - np. Intel Core i"X" lub Amd FX, 4GB pamięci ram, dysk 500 GB (nie musi być SSD »), zintegrowana karta graficzna z min 1GB pamięć graficznej. 
  • Zwykle standardem w laptopach jest kamera internetowa, złącze słuchawkowe oraz karta sieci bezprzewodowej. 
  • Aby nie męczyć nadmiernie wzroku warto sięgnąć po modele z ekranem o przekątnej min 15".
  • Waga laptopa - szczególnie jeśli laptop będzie często w użyciu mobilnym, istotnym aspektem w tym przypadku może być także wbudowany czytnik kart pamięci, choć w dobie dysków chmurowych staje się on powoli zbędnym rozwiązaniem. 
  • Warto zwrócić uwagę na pojemność baterii, bowiem to od niej zależy długość czasu pracy laptopa bez konieczności podłączania do gniazdka. 
  • Obecność złącza HDMI, które może się przydać jeśli pojawi się potrzeba podłączenia laptopa np. pod szkolny projektor.
  • Oprogramowanie systemowe jest drugorzędną kwestią, niezależnie bowiem od tego jaką platformę wybierzemy, czy to będzie Windows, Linux czy Apple OSX, pod każdy z tych systemów dostępne są edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, narzędzia do prezentacji czy edycji wideo i zdjęć. Internet, słuchanie audiobooków czy ogólna obsługa OS na wszystkich tych platformach jest stosunkowo intuicyjna. Warto dodać, że oprogramowanie w wersji darmowej dostępne jest przede wszystkim pod Linuksa, na drugim miejscu jest Windows z dużą bazą komercyjnych i znanych powszechnie aplikacji oraz darmowych programów, natomiast w przypadku komputerów Apple większość opcjonalnego softu jest płatna, z drugiej jednak strony komputer fabrycznie oferuje wiele przydatnych, darmowych i zwykle wystarczających rozwiązań.

Polecane modele laptopów do nauki:


Idź na zakupy »

Czytaj także:2015-06_160x600-brand-hilfiger-sale30.gif

0 komentarze:

Prześlij komentarz

+